RNDr. Helena Grocholová


Home
Životopis
Obrazy
Výstavy
Kontakt
English

RNDr. Helena Grocholová

se narodila v Praze, od roku 1991 žije v Lysé nad Labem. Vystudovala Přírodovědeckou fakultu Karlovy univerzity v Praze. Od roku 1967 se učila všeobecnému kreslení (kresba tužkou a uhlem podle předlohy či modelu) u vynikajícího portrétisty - akademického malíře Františka Nedvěda, poté abstraktní výtvarný projev, grafiku, modelování a práci s materiálem u prof. Věry Roeselové - Novotné a posléze malbu a kresbu koně externě u znalce, milovníka a malíře koní, akademického malíře a grafika Emila Kotrby. V době studia na gymnáziu navštěvovala preparátorskou dílnu Národního muzea, kde si pod vedením preparátora Ing. Bohumila Pražana a akademického sochaře Zdeňka Uchytila osvojovala technologické postupy při preparování zvířat. Nemalý význam pro uměleckou tvorbu měla i dlouholetá chovatelská činnost v chovu psů a posuzování exteriéru psů na výstavách.


Všechna tato, z hlediska uměleckého žánru rozdílná studijní období a celoživotní kontakt s přírodou a zvířaty, zanechala v dílech malířky nepřehlédnutelné stopy. Druhová a plemenná věrnost, zejména u psů a koní, znalost anatomie, pohybu, vyjádření nálad, spolu s uměleckou zkratkou v nedůležitých detailech motivu konkrétní malby.


V současné době se malířka věnuje zejména klasické olejomalbě na plátnech větších rozměrů. Tématem jsou převážně koně, krajina a jiné přírodní motivy. Cílem tvorby je akční zachycení námětu s důrazem na emotivnost obrazu.


OCENĚNÍ:
  • EUROPEAN PRIZE FOR FINE ARTS, European Union of Arts, Prague, 2007
  • MÉDAILLE D´ARGENT NATIONALE, Académie européenne des Arts,
    Belgium, 2007

NAHORU
Copyright © 2011 www.luigio.wz.cz
webmaster LukasGrochol@gmail.com